Dzisiejsza lodówka to już nie tylko zwykłe chłodzenie i zamrażanie, a kostkarka do lodu czy dystrybutor soku nie robią większego wrażenia. Obecnie to urządzenia wyposażone w coraz więcej funkcji służących nie tylko ochronie przechowywanej żywności, ale także ułatwiających pracę przy przygotowywaniu potraw. Czego zatem można spodziewać się po nowoczesnej lodówce i pytania o co nie powinny już nikogo dziwić?

Powiadamianie o otwartych drzwiczkach

Czasami podczas przygotowywania posiłków wyciąga się z lodówki lub zamrażarki kilka produktów naraz. Chodzi o to, by nie otwierać jej do każdego kolejnego. Zdarza się jednak, że nie zamyka się drzwiczek. Gdy lodówka lub zamrażarka jest zbyt długo otwarta, naraża to żywność na szybsze psucie i rozwój grzybów i pleśni z powodu zbyt długiej ekspozycji na ciepłe powietrze i parowanie. W skrajnych przypadkach może to także skutkować uszkodzeniem sprzętu.

Nowoczesne urządzenia mają system powiadamiania, który aktywuje się przy zbyt długo otwartych drzwiczkach, najczęściej jest to sygnał dźwiękowy, chociaż może być też powiadomienie na smartfona.

Szybkie mrożenie i chłodzenie

 

Czasami zwyczajnie się spieszymy, mamy mało czasu do przyjścia gości, a okazało się, że nie ma lodu, dodatkowo jeszcze trzeba coś dokończyć, więc nie można pójść do sklepu po gotowy lub trzeba coś szybko schłodzić, np. zrobione przed chwilą danie.

Niektóre lodówki oferują funkcję, która pozwala na bardzo szybkie obniżenie temperatury zarówno w części chłodzącej, jak i w zamrażarce. Gdy temperatura spada do ustalonej wartości, urządzenie wraca do normalnego trybu.

Możliwość zajrzenia do wnętrza lodówki bez jej otwierania

Potrzebne jest coś z lodówki, ale nie pamiętamy, na której jest półce lub przygotowujemy listę zakupów i nie pamiętamy, co trzeba dokupić i w jakiej ilości. Co wtedy? Do niedawna trzeba było otworzyć lodówkę i przez dłuższy czas utrzymywać ją otwartą. Teraz można zobaczyć co jest w środku bez otwierania.

Podwójne drzwiczki; okienko, które zwykle jest zaciemnione, ale po stuknięciu włącza światło w lodówce i można zobaczyć zawartość lub nawet kamery w lodówce i umożliwiające podgląd – to dzisiejsze rozwiązania tego problemu i coraz więcej modeli je posiada.

Ekran dotykowy

Wyświetlacz wbudowany w drzwiczki to kolejne ulepszenie. Można na nim zobaczyć wspomniany wcześniej podgląd zawartości lodówki, wyświetlić przepis na danie, zrobić listę zakupów czy zostawić wiadomość dla bliskich. Niektóre modele oferują także łączność z Internetem za pomocą wi-fi, dzięki czemu można np. wyszukiwać nowe przepisy, robić zakupy z przygotowanej wcześniej listy lub przejrzeć profile na portalach społecznościowych.

Wbudowany głośnik

Ułatwienie pracy w kuchni to nie tylko ładny dostęp do produktów czy przepis pod ręką. Niektórym najlepiej pracuje się przy muzyce. Niektórzy producenci potraktowali kwestię muzyki w kuchni na tyle poważnie, że stworzyli lodówki z wbudowanym głośnikiem.

Skoro można się już połączyć z Internetem, to równie dobrze można skorzystać z internetowego radia czy serwisów oferujących strumieniowy dostęp do utworów ulubionych wykonawców.

Oczywiście jeszcze za wcześnie, by stwierdzić, że wszystkie wyżej wymienione rozwiązania są standardem, ale coraz więcej z nich szybko się nim staje. Patrząc na rozwój technologii, aż trudno sobie wyobrazić, co będzie potrafiła lodówka za kilka lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwadzieścia − 12 =