Kuchnia jest pomieszczeniem, z którego domownicy korzystają najczęściej. Nie bez powodu więc jest ona nazywana sercem domu. Mając na uwagę fakt, jak ważną rolę pełni ona w każdym domu, oraz to, jak długo czasu w niej spędzamy należy zadać o jej odpowiedni design. Można w tym celu wykorzystać mnogość oferowanych na rynku materiałów. Jednym z najpopularniejszych są płytki oraz panele. Można je z powodzeniem stosować zarówno na podłodze, jak i na ścianie. Należy jednak pamiętać, że wybór odpowiednich płytek i paneli do kuchni, a także sposób w jaki zostaną one położone powinien być podyktowany trudnymi i niekorzystnymi warunkami jakie panują w kuchni.
Aranżacja kuchni – panele podłogowe, czy płytki ceramiczne?
Kuchnia, ze względu na rolę jaką odgrywa wytwarza dosyć niekorzystne warunki dla niektórych materiałów budowlanych. Z racji przygotowywania w tym miejscu posiłków, kuchnia przepełniona jest wilgocią oraz dużą ilością wody i pary wodnej. Należy zwrócić na to szczególną uwagę. Czynniki te mogą w negatywny sposób wpłynąć na zastosowane w kuchni panele lub płytki.
Płytki ceramiczne
Jednym z najpopularniejszych wyborów podczas aranżacji kuchni są płytki ceramiczne. Dzięki niebanalnemu designowi wspaniale się one prezentują. Struktura wykonania, sprawia również że są one bardzo łatwe w czyszczeniu. Najczęstszym miejscem, w jakich stosuje się płytki ceramiczne w kuchni jest podłoga. Struktura płytek uniemożliwia im wchłanianie wody, której w kuchni może pojawić się nadmiar. Czy to w wyniku gotowania, zmywania, czy innych losowych przypadków.
Drugim miejscem, gdzie płytki znajdują bardzo częste stosowanie jest ściana w kuchni, a ściślej ujmując przestrzeń między meblami, a blatem kuchennym. To właśnie w tym miejscu ściana jest szczególnie narażona na zalanie i zabrudzenie oraz negatywne działanie pary wodnej powstałej w wyniku gotowania. Płytki znakomicie ochronią ścianę przed nadmierną wilgocią, a także okażą się bardzo łatwe w czyszczeniu. Wydawać by się więc mogło, że z racji właściwości jakimi się charakteryzują, to właśnie płytki będą jedynym słusznym i trwałym wyborem jaki można zastosować w kuchni.
Panele podłogowe
O ile panele podłogowe doskonale sprawdzają się w salonach, jadalniach czy sypialniach, o tyle ich zastosowanie w kuchni może powodować pojawienie się wątpliwości. Wynikają one przede wszystkim z obawy przed wysoką wilgocią, jaka panuje w kuchni. Zmywanie naczyń oraz gotowanie może skutkować pojawieniem się na podłodze dużej ilości wody. Ze względu na strukturę paneli, które zwyczajnie w świecie “nie lubią wody” nadmierna wilgoć może narazić je na zniszczenie. Czy można więc zastosować panele w kuchni? Oczywiście że tak. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych faktach.
Zastosowanie w kuchni najtańszych paneli może rzeczywiście okazać się złą decyzją. Rdzeń takich paneli stanowi płyta wiórowa, która szybko wchłania wodę, co powoduje nieodwracalnie zniekształcenia, Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, jakie sprawdzi się w kuchni są deski panelowe o podwyższonej gęstości płyty nośnej HDF, której właściwości pozwalają zabezpieczyć drewno, minimalizując wchłanianie wilgoci. Najlepszym jednak wyborem będzie zastosowanie w kuchni paneli laminowanych, które wyróżniają się podwyższoną odpornością na działanie wilgoci. Należy jednak pamiętać, że nie są one w 100% wodoodporne. Aby dodatkowo zwiększyć ich bezpieczeństwo przed nadmierną wilgocią zaleca się uszczelnienie łączeń paneli specjalnie przystosowaną do tego masą uszczelniającą.
Jak odpowiednio kłaść płytki i panele w kuchni?
Aby móc przez długie lata cieszyć się panelami oraz płytkami należy je odpowiednio ułożyć zachowując przy tym wysoką precyzją. Jednym z najistotniejszych kroków jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W przypadku płytek należy wykonać następujące czynności:
– odtłuścić i odpylić podłoże
– sprawdzić pion lub poziom oraz zachowanie kąta prostego w przynajmniej jednym rogu pomieszczenia
– zagruntować podłoże emulsją gruntującą
– przygotowanie zaprawy klejącej odpowiednią do rodzaju klejonych płytek.
Podczas układania paneli należy zwrócić uwagę czy:
– podłoże jest suche i pozbawione wszelkich nieczystości
– podłoże zachowuje odpowiedni poziom
– stosowany podkład jest odpowiedni do rodzaju układanych paneli
Dodatkowo należy dołożyć szczególnych starań nie dopuścić do powstania szczelin między panelami oraz płytkami. W przypadku płytek bardzo istotne jest odpowiednie fugowanie. Jego nieodpowiednie przeprowadzenie i pozostawienie ubytków może doprowadzić do przedostawania się wody co w efekcie doprowadzi do ich zniszczenia oraz odpadnięcia od podłoża. Sytuacja ma się podobnie w przypadku paneli podłogowych, z tym że w tym przypadku łączenia należy dodatkowo zabezpieczyć specjalną masą uszczelniającą. Płytki oraz panele podłogowe mogą być z powodzeniem jednocześnie stosowane w kuchni. Jednym z coraz częściej występujących trendów jest podział, w którym panele układne są na podłodze, natomiast płytki wykorzystywane są do zaaranżowania przestrzeni na ścianie pomiędzy meblami a blatem płytek.