Bateria kuchenna – jak wybrać tę odpowiednią?

Wybór baterii kuchennej musi być właściwie przemyślany. W sklepach znajdziemy wiele ich rodzajów, różniących się od siebie nie tylko wyglądem, ale także funkcjonalnością. Produkty te zmieniły swoje oblicze na przestrzeni lat, warto przed zakupem zapoznać się z ich rodzajami i najważniejszymi parametrami, jakie musimy wziąć pod uwagę. Pamiętajmy o tym, że jest to bardzo intensywnie wykorzystywana część wyposażenia kuchennego, z tego względu musi odznaczać się wysoką jakością. Wyróżniamy takie rodzaje baterii, jak:

– stojące – inaczej nazywane bateriami sztorcowymi. Niezwykle popularne modele, mocowane na skraju zlewozmywaka.

– ścienne- najczęściej spotykane w kuchniach w stylu retro, rustykalnym czy prowansalskim. Znajdują zastosowanie we wszystkich miejscach, gdzie niemożliwy okazuje się montaż innych kranów.

– podokienne- krany dla zlewozmywaków znajdujących się pod oknem. Specjalne zaprojektowane w taki sposób, aby można było bez problemu otwierać skrzydło okna.

Co należy wziąć pod uwagę przy wyborze baterii kuchennej?

Z uwagi, że produkt ten będzie często użytkowany, bardzo ważna jest jego funkcjonalność. Sprawdźmy wszystkie parametry techniczne wybranego modelu. Na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje kranów do kuchni:

a) jednouchwytowe- o nowoczesnym wyglądzie, umożliwiające dokładne kontrolowanie strumieniu wody, przy użyciu jednego uchwytu.

b) z dwoma uchwytami- starsze modele, w którym dopasowuje się poziom nagrzania wody, przy pomocy dwóch uchwytów, sprawdzają się jako elementy ozdobne.

Następnym ważnym aspektem jest rozmiar, który będzie miał bezpośredni wpływ na codziennie korzystanie, z wybranego przez nas modelu. Ze względu na komfort użytkowania kranu oraz całego zlewu, najlepiej jeśli będzie on dysponował sporym zakresem regulacji, biorąc pod uwagę ruchomość, powinien być także wystarczająco wysoki. Dzięki temu, łatwiej będzie nam się myło i manewrowało naczyniami, w trakcie ich mycia. Bardzo dobrym rozwiązaniem są wyciągane wylewki, które można wyjąc z baterii, na nawet kilkadziesiąt centymetrów. Niezwykle przydatna możliwość, zwłaszcza jeśli często myjemy większe garnki. Pewne modele mają również na wyposażeniu końcówkę z funkcją prysznica.

Walory estetyczne także odgrywają ważną rolę, jednak istotniejszym aspektem jest materiał wykonania baterii. Powinna być ona wyprodukowana z solidnego i wytrzymałego materiału. Polecany jest zwłaszcza mosiądz czy stal nierdzewna. Diametralne znaczenia ma surowiec z jakiego został zrobiony stop. Nie należy inwestować w tanie produkty, ze słabej jakości stopów, które z czasem będą rdzewieć albo się odkształcać. Wszelkie komponenty powinny być dobre jakościowo. Najbardziej popularne są krany chromowane, odznaczające się pięknym wyglądem i trwałością, jednak w przypadku twardej wody, ciężko jest je utrzymać w czystości. Zakupić możemy także kolorowe modele, łatwe do czyszczenia i niezwykle efektowne.

Bateria kuchenna ma także stanowić piękny element aranżacji wnętrza, istotny jest więc również jej wygląd. Chcąc zapewnić pomieszczeniu, odpowiednią harmonię, powinniśmy zakupić model zaprojektowany we właściwym stylu. Stojący kran kuchenny o delikatnych, zaokrąglonych liniach, świetnie współgra z klasycznymi wnętrzami. Modele o prostej, minimalistycznej i geometrycznej formie, bez dodatkowych ozdób, rewelacyjne sprawdzą się, w nowoczesnych wnętrzach. Do kuchni retro i eklektycznych polecane są natomiast stylizowane modele dekoracyjne, z oryginalnymi zdobieniami. Modną propozycją są baterie w innych kolorze, aniżeli srebrny czy błyszczący chrom. Coraz większą popularnością cieszy się powłoka granitowa, wytrzymała i odporna na zarysowania. Ciekawą propozycją są również wysoce trwałe powłoki ceramiczne. Znajdziemy na rynku również produkty w kolorze złotym, czarnym, limonkowym czy czerwonym, możliwości jest wiele.

Podczas wyboru baterii zlewozmywakowej istotny jest kształt oraz zasięg wylewki. Muszą być dostosowane do kształtu i rozmiaru zlewozmywaka. Na jej zasięg wpływa długość i stopień pochylenia. Koniec wylewki długiej i o sporym kącie pochylenia, będzie bardziej oddalony od dna zlewozmywaka, aniżeli w przypadku krótkiej i mało co nachylonej. Przy takiej wylewce wygodniej będzie nam podstawić spory garnek i napełnić go bez problemu wodą, jednak będzie się ona bardziej rozchlapywała, podczas uderzenia o dno zlewu. Aby, znaleźć optymalne dla nas rozwiązanie, należy uwzględnić kształt oraz głębokość zlewozmywaka. Wylewka może mieć kształt U, S, C czy J, a także zasięg od 120 do 360 stopni. Im jest wyższa, tym wygodniej będzie nam się myło wysokie naczynia.

Rodzaje wylewek baterii kuchennych:

– wyciągane

– ruchome

– stałe

– sprężynowe

Jeśli zależy nam na długim i wygodnym użytkowaniu baterii zlewozmywakowej, w trakcie zakupu, pamiętajmy o pewnych istotnych kwestiach. Nie podejmujmy decyzji zbyt pochopnie, kierując się jedynie ładnym wyglądem kranu. Weźmy pod uwagę najważniejsze parametry, rozmiar, rodzaj uchwytów, materiał wykonania czy wylewkę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 − szesnaście =